Sep 4, 2008

Category Winners in 2008 National Awards for Local Government

Category Winners in 2008 National Awards for Local Government

MEDIA RELEASE

The Hon Anthony Albanese

Minister for Infrastructure, Transport,

Regional Development and Local Government

Leader of the House

Member for Grayndler

September 4 2008

The Rudd Labor Government has today announced the winners and those receiving commendations across 10 categories in the 2008 National Awards for Local Government.

 

(The winners are listed below)

 

The next and final stage of the 2008 awards process will be selecting council winners for the overall National Awards, which will be determined by a National Judging Panel later this month.

 

The Government congratulates this year’s category winners and those receiving commendations on their success and on the quality of the projects entered.

 

Councils from every mainland state and territory in Australia are represented amongst this year’s category and commendation winners.

 

We also thank the 71 councils which took part in this year’s Awards, submitting 114 entries from across Australia.

 

All councils entering were also asked to provide an assurance that they had not engaged in any conduct likely to bring the councils or the Awards into disrepute.

 

This year marks the 22nd successful year of the National Awards.

 

The ongoing theme of the Awards is “Local Government – working hard for Australians” and it showcases the resourcefulness and innovation of Australia’s hard working councils in improving services to their communities.   

 

The National Awards have highlighted the wide range of issues facing local government, and I encourage them to continue sharing information to improve their capacity and find solutions for their communities.

 

An independent panel judged the Awards and determined 13 winners for the 10 categories of Awards – 4 from small councils with an under-15,000 ratepayer base.  There were also 15 commendations.  A list of category and commendation winners is attached.

 

The National Winners will be determined by a Panel chaired by the former Lord Mayor of Brisbane, Jim Soorley, and announced towards the end of the year.

 

Information about the National Awards for Local Government and the complete list of category and commendations winners can be found at <http://www.infrastructure.gov.au/local/awards.

 

 

2008 National Awards for Local Government

Category Winners & Commendations

1) CATEGORY – Excellence in Alcohol Management

Winner:

Greater Geelong City Council, VIC – Greater Geelong Integrated Alcohol Response

Commendations:

City of Albury, NSW – Excellence in Operation: Albury City and Community Partners

2) CATEGORY – Health and Wellbeing

Winner:

Yarra Ranges Shire Council, VIC –‘Hey Babe –What if you’re Pregnant?’ Resource Kit

Small Council Winner (under 15,000 ratepayers):

Rural City of Murray Bridge, SA – Murraylands Community of Youth Services

Commendations:

Palmerston City Council, NT – Palmlesstonnes Community Project

3) CATEGORY – Increasing Women’s Participation

Joint Winners:

Onkaparinga City Council, SA – Women Participating: a culture not a project

Playford City Council, SA – Northern Local Government Women’s Leadership Symposium

Commendations:

Mildura Rural City Council, VIC – How to maximise my potential at Mildura Rural City Council – Professional Development for Administrative Assistants

Western Sydney Regional Organisation of Councils, NSW – Western Sydney Young Women’s Leadership Project

4) CATEGORY – Innovation in Regional Development

Winner:

Hawkesbury City Council, NSW – Peppercorn Services Inc; a model for Social Entrepreneurship in Local Government

Small Council Winner (under 15,000 ratepayers):

Murray Shire Council, NSW –The Long Paddock Cobb Highway Touring Route

Commendations:

Mildura Rural City Council, VIC – Mildura Region China Program

Nambucca Shire Council, NSW – Collaborating Industry and Local Government

Clarence Valley Council, NSW – Clarence Edge

5) CATEGORY – Local Greenhouse Action

Winner:

Gosnells City Council, WA – Switch your thinking! Program

Commendations:

Melbourne City Council, VIC – City of Melbourne’s Savings in the City – Green Hotels Program

Cockburn City Council, WA – Sustainability and the City of Cockburn’s Local Greenhouse Action Program

6) CATEGORY – Natural Resource Management

Winner:

Clarence Valley Council, NSW – The Clarence Floodplain Project – Reviving Floodplain Watercourses and Wetlands

Commendations:

Warrnambool City Council, VIC – Middle Island Maremma Project

Mildura Rural City Council, VIC – Environmental Sustainability – Waste and Recycling, Stormwater Management and Water Saving

7) CATEGORY – Strengthening Indigenous Communities

Winner:

Brisbane City Council, QLD – Stylin’ Up – Brisbane City Council 2026 Youth Visionary Project

Commendations:

Campbelltown City Council, NSW – The Campbelltown Intergeneration Aboriginal Project

8) CATEGORY – Universal Design for Public Amenities

Winner: Not awarded

Commendations: Not awarded

9) CATEGORY – Valuing and Promoting Quality Child Care

Small Council Winner (under 15,000 ratepayers):

Dardanup Shire Council, WA – The Eaton Community Montessori Project

Commendations:

Penrith City Council, NSW – Where Education outside the home begins – an innovative supported play session

10) CATEGORY – Youth Engagement

Winner:

Clarence Valley Council, NSW – Clarence Valley Youth Summer Events Program

Small Council Winner (under 15,000 ratepayers):

Rural City of Murray Bridge, SA –Youth Led Rescue

Commendations:

Newcastle City Council, NSW – The Loft Youth Venue Music Program

Hobsons Bay City Council, VIC – Hobsons Bay New and Emerging Communities Youth Leadership Program